Wywiad: Nachtblut

NACHTBLUT był jednym z pierwszych zespołów, które wywarły na mnie szczególnie duży wpływ, mimo  ich niespełna 10-letniej kariery muzycznej. I choć wielu muzyków przyznaje jak bardzo irytują ich ‘ociekające pseudo kultem wypowiedzi’ muzyków metalowych, mój rozmówca, Askeroth, wokalista Nachtblut , robi to w tak uroczy sposób, że  trudno pozostać na niego obojętnym…

nachtblut_logo

Witaj, Askeroth! W Polsce raczej niewiele osób zna  wasz zespół…Mógłbyś opowiedzieć w skrócie o Nachtblut?

Askeroth: Jesteśmy najbardziej znienawidzonym zespołem w Niemczech! Myślę, że to wystarczająco ważne.

…Właściwie dlaczego postanowiłeś założyć zespół?

Trudno powiedzieć. Mógłbym Cię na przykład zapytać, dlaczego piszesz dla magazynu metalowego (Tu mnie zagiąłeś, stary….- AS) – Może chciałaś tego, bo coś w twojej duszy zmotywowało cię do tego…

Jak skompletowałeś skład zespołu?

Założenie zespołu było długą i trudna drogą. Pierwszy basista był jedynym, którego znałem przed powstaniem Nachtblut. Innych szukałem, ale wiadomo,  ‘szukajcie, a znajdziecie’.

Jakie zespoły zainspirowały cię, kiedy zakładałeś Nachtblut?

Po prostu niektóre zespoły wpłynęły na mnie w ten sposób, że chciałem grać inaczej niż one.

Jakiej muzyki słuchałeś jako nastolatek? Odcisnęła ona jakieś piętno na twojej dzisiejszej twórczości?

Kiedy miałem 12 lat, słuchałem Rammsteina, potem Marylina Mansona i na końcu black metalu. Jednak dzisiaj wstydzę się tego, że słuchałem Mansona…

Inspirował cię norweski black metal?

Nie myślę już o tym.

Muszę przyznać, że okładki waszych płyt są naprawdę niesamowite. Jak ważne są dla was aspekty estetyczne?

Przywiązujemy do tego dużą wagę, niestety, nie wszyscy odbierają metafory w odpowiedni sposób… Jednak lubię siedzieć z resztą zespołu i rozmawiać o tym, jak można by zwizualizować naszą muzykę. Spójrzmy na nasze zdjęcie, na którym siedzimy przy stole podtrzymywanym przez dwie kobiety. Każdy członek zespołu prezentuje inny utwór z płyty. Karty symbolizują ‘rękę umarłego’, kości rzucone na stół pokazują trzy szóstki. Obraz wiszący na ścianie jest wskazówką do naszego kolejnego albumu. Wszyscy wiemy, że większość ludzi potraktuje to zdjęcie jako zwykłą promocję zespołu, jednak warto wykonywać tę pracę, bo to czyni Nachtblut wyjątkowym i daje zespołowi duszę.

Większość waszych utworów jest napisana po niemiecku- dlaczego nie piszecie tekstów po angielsku, kiedy wiecie jak są popularne?

Nie do końca wszystkie- napisaliśmy też utwór po grecku. Ale dlaczego mielibyśmy pisać teksty po angielsku? Bo wszyscy tak robią czy żeby zwiększyć sprzedaż !? (Popatrzcie, jak się zapiekł- AS)

Na waszej stronie można znaleźć informację, że ‘Antik’ jest koncept albumem, a głównym tematem są minione wieki? Interesujesz się historią?

Może nie zwróciłaś na to uwagi, ale jestem Grekiem. Dorastałem z Sokratesem, Ikarem, Orfeuszem i Achillesem, a nie z braćmi Grimm. Myślę, że to powinno wyjaśnić wszystko…

Wielu ludzi uważa, że nagrywanie przez zespoły metalowe wolniejszych utworów nie jest ‘trve’ . Jednak ‘Die Mutter Die Ihr Kind Verlor’ i ‘Schritte’ są jednymi z moich ulubionych w waszym wykonaniu…Co takie wolniejsze utwory zmieniają w postrzeganiu waszej muzyki- dlaczego nie możecie nagrać albumu agresywnego w 100% ?

‘Die Mutter Die Ihr Kind Verlor’  starciłoby cały klimat, gdybyśmy dodali mnóstwo blastów itp.  Tak samo w filmie- smutnej scenie towarzyszy smutna muzyka. Wyobraź sobie scenę egzekucji Williama Wallesa w ‘Braveheart’. Czy ludzie traktowaliby te scenę tak samo, gdyby w tle leciało ‘Hammer Smashed Face’ Cannibal Corpse ?

Czy młodym zespołom w Niemczech trudno jest wyjść z undergroundu?

Myślę, że tak. Daj mi pomyśleć…Tak- z pewnością. ODPOWIEDŹ BRZMI ‘TAK’- ROZUMIESZ!?

Dlaczego Sacerdos opuścił zespół?

Miał swoje powody.

Jak wiele czasu potrzebowaliście, żeby znaleźć nowego basistę i dlaczego Trym okazał się najlepszy?

Nie było żadnego castingu czy czegoś w tym rodzaju. Trym był fanem Nacthblut od początku, później dawał lekcje gry na basie Sacerdosowi. Znał więc kilka naszych utworów i to też miało wpływ na naszą decyzję.

Jak publiczność zareagowała na nową twarz w zespole- jakieś protesty?

Na razie słyszeliśmy tylko pozytywne opinie. Trym radzi sobie naprawdę świetnie.

Graliście koncerty z takimi zespołami jak Immortal czy Eisregen. Jakie wrażenia?

Było dosyć zabawnie.

Gracie w tym roku na Wacken. Jakie, według ciebie, ciekawe zespoły jeszcze się tam pojawią?

Rammstein, ale myślę, że ominiemy ich występ. Jednak wielu moich znajomych wybiera się na Wacken, żeby nas zobaczyć, więc może być naprawdę fajnie.

Czy można wyszczególnić jakiś typ ludzi, którzy przychodzą na wasze koncerty?

Gramy dosyć różnorodną muzykę, taką też mamy publiczność. Powiedziałbym, że to mieszanka fanów death i black metalu oraz muzyki gotyckiej

Jak zaczęliście współpracę z Napalm Records?

Ludzie z wytwórni zaproponowali nam współpracę- zgodziliśmy się i jak na razie nie żałujemy.

Kiedy możemy spodziewać się nowego albumu Nachtblut?

Pracujemy nad nowym materiałem. Moim zdaniem, połowa płyty będzie zbliżona do materiału z ‘Antik’ i ‘Das Erste Abendmahl’, druga z kolei bardziej w stylu ‘Dogma’, albo czymś pomiędzy.

Co powiedziałbyś do i o ludziach, którzy nazywają was ‘pozerami’?

Hmm…Nikt jeszcze nie odważył się powiedzieć mi tego prosto w twarz (śmiech).

Co wyjątkowego jest w waszej muzyce?

Myślę, że różnorodność mojego wokalu i to, że nie trzymamy się uporczywie tylko jednego gatunku muzycznego. Tworzymy też utwory w bardziej w stylu black metalu, muzyki gotyckiej, elektronicznej, a nawet ballad.

Czas na ostatnie pytanie- Jak ważny jest w waszej muzyce i życiu satanizm?

Używamy satanizmu, żeby wyeksponować nasz stosunek do pewnych rzeczy- nie jesteśmy satanistami. Jesteśmy przeciwko religii, szczególnie chrześcijaństwu i islamowi.

Dzięki za wywiad- do zobaczenia w Polsce! Ostatnie słowo jest twoje!

Byłoby świetnie was tam zobaczyć! Trzymaj się!

 

Dyskografia:

‘Das Erste Abendmahl’ 2007

‘Antik’ 2009 (2011-re-release)

‘Dogma’ 2012

 

 Alicja „Heretika” Sułkowska

 


Napisany przez: bart | Wywiady

Dodaj komentarz